Ana Sayfa » Sağlık » Grip Salgınından Korunmak Nar ve Portakal Karışımını Deneyin

Grip Salgınından Korunmak Nar ve Portakal Karışımını Deneyin

narGeçmişi milattan önceye dayansa da geçirdiği mutasyon nedeniyle her yıl yeni bir salgına yol açan gripten korunmak için yapmanız gerekenleri Hisar Intercontinental Hospital Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Cem Erdurak’tan öğrendik.

Grip virüsünün M.Ö 412 yılında Hipokrat tarafından tanımlandığını dile getiren Op. Dr. Erdurak; ‘O zamanlardan beri bilinen ve 3 ana tipi olan bir virüstür. İnfluenza ismini alır. Hastalık kendisini çok yüksek olmayan ateş, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, halsizlik, gözlerde kızarıklık ve kas ağrısı ile gösterir. Yılda 1 ya da 2 kez salgın yapar ve bu virüsün özelliği sürekli kendisini yenilemesi nedeniyle tekrar tekrar hastalığa neden olmasıdır. Salgınların en önemli nedeni ise kapalı devre klima sistemleri, odaların yeterince havalandırılmaması ve mevsimine uygun olmayan hava şartlarıdır’ açıklamasında bulundu.

Gripten korunmak için…

•Ellerinizi sık sık yıkayın.

•Hapşırırken mendil kullanarak ağzınızı kapatın.

•Mevsimin en önemli meyveleri olan nar ve portakalın suyunu sıkarak hazırladığınız karışımı günde 2 kez için. Nar ve portakal hem yüksek c vitamini hem de antioksidan maddeler içerir.

•Ihlamur, adaçayı, zencefil içeren bitki çaylarını sık sık tüketin.

•Burun tıkanıklığı ve kuru öksürük problemi yaşıyorsanız, deniz suyu içeren spreylerle burnunuzu temizleyin.

•Gece yatarken bulunduğunuz odadaki ısıtıcıları kapatın.

•Odanızı sık sık havalandırın.

•Bulaştırıcılık özelliği 3 gün devam ettiği için çevrenizde grip olan biri varsa uzak durmaya çalışın. Özellikle çocuklar ve yaşlıların bağışıklık sistemleri daha zayıf olduğu için bu konuda daha hassas hareket etmesi gerekir.

 

 

 

 

OKU ➤  20 Ülkenin En Yetenekli Genç Şefleri, İstanbul’da Yarışacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir