Ana Sayfa » Haber Turu » Emek Tarifinden Finale

Emek Tarifinden Finale


Yeditepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü, “Grandma’s Design” projesinde Türkiye’yi temsil ediyor.

Türkiye’nin ilk Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’ne ev sahipliği yapan Yeditepe Üniversitesi, Avrupa Birliği’nin Kültür Projesi “Grandma’s Design” kapsamında yapılan yarışmada finale kaldı.

Geleneksel yemek tarifleri ile tasarımı bir araya getiren yarışmada ilk olarak Türkiye, İtalya, Belçika, Hollanda ve Finlandiya’dan seçilen 85 büyükannenin geleneksel olarak hazırladıkları tatlı ve ekmek tarifleri, hazırlanan kısa belgeseller aracılığıyla yarıştı ve www.grandmasdesign.com  adresinden Avrupa’da tasarım dünyasına tanıtıldı. Daha sonra büyükannelerin tarifleri yiyecek ve gıda tasarımı çerçevesinde yeniden yorumlandı ve  yapılan yarışmanın birinci aşamasında 46 projeye ilham verdi.
Yeditepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü, yarışmaya Türkiye’den katılan tüm belgesel ve tariflere imza atarak “Grandma’s Design” projesinde Türkiye’yi temsil etme ayrıcalığını da yakalamış oldu. Bu tarifler arasında Sivas Ketesi, Toprak Fırında Pişirilen Ekşi Mayalı Köy Ekmeği, Konya’nın Tahinli Katmeri, Alanya- Antalya yöresinin Arap Kadayıfı, Pileki taşında pişirilen Üzümlü Ekmek, Trabzon yöresine ait fındıklı Sarıburma baklava, Saray tatlısı Hanım Göbeği ve Orta Asya Mirası Samsa tatlısı  gibi pek çok özel lezzet yer aldı.

Amsterdam’da 16 Mayıs 2013’te yapılan yarı finalde, Yeditepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü adına proje yöneticiliğini üstlenen Yrd. Doç. Dr. Özge Samancı’nın kısa belgeselini çekmiş olduğu, Mahmure Yılmaz’ın Üzümlü Ekmek tarifinden esinlenerek Eva Zavodna tarafından kurgulanan “Community Bakery” adını taşıyan bir iç mekan tasarımı, Belçika, İtalya ve Hollanda ile birlikte sekiz aday arasından finale kaldı.

Belçika’nın Ghent şehrindeki House of Alijn müzesinde 22 Ekim’de yapılacak olan büyük finalde  yarışmada  dereceye kalanlar belirlenecek ve ödül töreni gerçekleştirilecek. Ödül töreninde dereceye giren tasarım ve tarifler, projenin “Food Inspires Design” başlıklı kitabı ve sergi aracılığıyla kamuoyuyla paylaşılacak.

OKU ➤  Müsli Yoğurt Caffè Nero’da Sizi Bekliyor

 

Tavsiye

Zeytinyağından sonra sofralık zeytin ihracatı da artışa geçti

Zeytinyağından Sonra Sofralık Zeytin İhracatı da Artışa Geçti

Zeytinyağından sonra sofralık zeytin ihracatı da artışa geçti Zeytinyağının ihracat rekorları kırdığı 2017/18 sezonunda, Zeytin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir