Ana Sayfa » Haber Turu » Eksper Gıda 1 Milyar Lira Ciro Hedefliyor

Eksper Gıda 1 Milyar Lira Ciro Hedefliyor


2002 yılında Yıldız Holding tarafından kurulan Eksper Gıda, Türkiye ekonomisinin en hızlı gelişen sektörlerinin başında gelen Ev Dışı Tüketim pazarında (EDT) hedef büyütüyor.

Cirosunu 2015 yılında 500 milyon liraya taşımayı hedefleyen Eksper Gıda’nın her yıl % 30’un üzerindeki büyüme oranı ile 2018 yılı ciro hedefi 1 milyar lira.

Tüm dünyada son yıllarda en hızlı büyüyen pazarların başında gelen Ev Dışı Tüketim Sektörü, Türkiye’de de pazarın lider oyuncusu Eksper Gıda ile gelişiyor.

Ev Dışı Tüketim Sektörü Türkiye’de yılda ortalama %10’un üzerinde büyürken, Eksper Gıda önümüzdeki 5 yıl içerisinde sektör ortalamasının yaklaşık üç katı üzerinde büyüme öngörüyor.

Eksper Gıda 50 Milyar liralık pazarın en büyük tedarikçisi olmaya hazırlanıyor

ETÜDER’in liderliğinde IPSOS tarafından gerçekleştirilen 2013 Gıda Araştırma Raporu sonuçları Ev Dışı Tüketim Sektörünü ölçümleyen ilk kapsamlı araştırma olarak ön plana çıkıyor. Aralarında İstanbul, Ankara, Bursa, ,İzmir, Muğla, Antalya, Adana olduğu 7 ili kapsayan bu araştırmaya göre Türkiye genelinde 50 milyar lira olduğu hesaplanan pazarın % 49’u gıdadan, % 18’i alkolsüz içecekten , % 25’i alkollü içecekten , % 8’i ise temizlik ürünlerinden oluşuyor.

Yine aynı rapora göre 7 ilde 92.000 ev dışı tüketim noktası bulunuyor ve ev dışı tüketim harcamalarının neredeyse yarısı restoranlar ve fast food mekanlarında yapılıyor. Türkiye’de bir vatandaş ayda ortalama 12 saatini bu noktalardan birinde geçiriyor.

Şu an pazarın % 67’sine hizmet verebilecek ürün yapısına sahip olan Eksper Gıda, önümüzdeki 3 yıl içerisinde bu oranı %75’e çekerek, pazarın en büyük tedarikçisi olmaya hazırlanıyor.

EDT pazarı hızla büyüyecek

Gelişmiş ülkelerdeki verilerle Türkiye arasına bir kıyaslama yapıldığında yerel EDT pazarının büyüme potansiyeli gözler önüne seriliyor.

Japonya’da 1.505 $, ABD’de 1.622$, İngiltere’de 1.765 $, Fransa’da ise 1.476$ olan kişi başına düşen EDT harcaması Türkiye’de henüz 300 $ civarında bulunuyor.

OKU ➤  Ülker Buklet ile bayramda ikramlıklar çiçek açacak

Gelişmiş ülkelerle mukayese edildiğinde genç nüfusun gelişimi, eğitimli kadınların istihdama katılımının yükselişi, şehirleşmede gözle görülen ilerleme ve tüm bunlara bağlı olarak perakende merkezlerindeki muhtemel artış,  EDT pazarının Türkiye’de hızla büyüme göstereceğini işaret ediyor.

Yıldız Holding markalarıyla fark oluşturuyor

Eksper Gıda, Yıldız Holding’e bağlı olarak tüketicinin güvenini ve sevgisini kazanan tüm Bizim Vatan ; süt ve süt ürünlerinde İçim ve Mis; kakaolu ürünlerde Ülker markası; su ve gazlı içeceklerde Saka, Cola Turka, Çamlıca; et ve et ürünlerinde Aytaç; yağ ürünlerinde Bizim Yağ ve Sera Strech&Aleminyum Folyo ile tüketicilerin ihtiyaçlarına cevap veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir