Ana Sayfa » Sağlık » Bebekler, peynirde ‘Sürmeli’ dedi, kemikleri güçlendi

Bebekler, peynirde ‘Sürmeli’ dedi, kemikleri güçlendi

Güçlü kemik ve diş gelişiminde peynirin büyük önem taşıdığına işaret eden Muratbey Gıda Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, tuz oranı düşük sürülebilir, kalsiyum ve proteinden zengin Muratbey’in“Sürmeli” peynirinin bebeklere 9. aydan itibaren rahatlıkla yedirilebileceğini belirtti.

Muratbey Gıda Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, Muratbey’in yoğun AR-GE çalışmaları sonucu geliştirdiği hem kesilebilir hem de sürülebilir bir peynir olan Sürmeli’nin bebeklere verilebilecek uygun bir peynir çeşidi olduğunu ifade etti.

Kalsiyum deposu olarak bilinen peynirin, kemik ve diş gelişiminde büyük önem taşıdığına işaret eden Garipağaoğlu, “Beslenme konusunda hassas olan anneler, sürülebilir peynir olan Sürmeli’yi 9. aydan itibaren bebeklerine rahatlıkla yedirebilirler” dedi. Az tuzlu ve yumuşak olması nedeniyle bebeklerin Sürmeli peynirini zorlanmadan yiyebileceklerini dile getiren Garipağaoğlu, Sürmeli ile bebeklerin gelişimlerinin de çok yönlü desteklenebileceğini söyledi.

Peynirin kalsiyuma ilave olarak protein açısından da zengin bir besin maddesi olduğuna işaret eden Garipağaoğlu, çeşitine göre değişmekle birlikte peynirin 100 gramında (3 kibrit kutusu ölçüsü) yaklaşık 15-30 gram, et, tavuk ve balığın 100 gramında (3 köfte ölçüsü) 18-20 gram protein bulunduğunu kaydetti. Garipağaoğlu, günlük beslenmelerinde yeterli miktarda peynir tüketen çocukların kalsiyum ve protein gereksinimlerinin önemli bir bölümünü karşılayabileceklerini,özellikle süt sevmeyen çocuklar için peynirin iyi bir seçenek olduğunu sözlerine ekledi.

Sürmeli’yi bebekler gibi çocukların da severek tüketeceğini kaydeden Garipağaoğlu,çocukların Sürmeli’yi ekmeklerine sürerek ya da küp şeklinde doğranmış olarak da tüketebileceklerini belirtti. Garipağaoğlu, “Sürmeli beyaz peynir, kahvaltı sofralarını, ara öğünleri renklendirmekte zorlanan annelere de çeşitli sunumlar yapabilme imkanı verecek ve çocuklarına peyniri sevdirmelerinde yardımcı olacak” dedi.

9-12 ay arası bebekler için örnek kahvaltı :

Devam formülü (150 ml)

  • 1 yumurta sarısı
  • 1 dilim (30g) Sürmeli peynir
  • 1 tatlı kaşığı pekmez
  • 1 dilim beyaz ekmek
OKU ➤  Pekin’de Türk Yiyecekleri Kültür Festivali’ne Çiğ Köfte Damgasını Vurdu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir