Ana Sayfa » Haber Turu » Balparmak, TOÇEV İşbirliğinde “Kahvaltılı Sabahlar, Sağlıklı Yarınlar” Projesini Hayata Geçiriyor

Balparmak, TOÇEV İşbirliğinde “Kahvaltılı Sabahlar, Sağlıklı Yarınlar” Projesini Hayata Geçiriyor

tocev1Balparmak’ın TOÇEV işbirliğinde hayata geçirdiği “Kahvaltılı Sabahlar, Sağlıklı Yarınlar” isimli sosyal sorumluluk projesi ile çocuklara düzenli kahvaltı alışkanlığının kazandırılması amaçlanıyor.

Proje kapsamında 8 ilde 16 bin çocuğa doğrudan ulaşılarak kahvaltının önemi anlatılacak. Ayrıca ebeveynlere yönelik de eğitimler düzenlenecek. Projeye özel hazırlanan çizgi film ile eğitimlerle doğrudan ulaşılan çocukların yanı sıra, internet aracılığıyla yüzbinlerce çocuğa kahvaltının sağlıklı ve eğlenceli olduğu mesajı verilecek.

Türkiye bal pazarının lider markası Balparmak, çocuklara yönelik serisi Honeybana Balparmak ile TOÇEV işbirliğinde ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nın himayesinde “Kahvaltılı Sabahlar, Sağlıklı Yarınlar” isimli sosyal sorumluluk projesini hayata geçiriyor. İlköğretim çağındaki çocuklara düzenli kahvaltı etme alışkanlığının kazandırılması amaçlanan “Kahvaltılı Sabahlar, Sağlıklı Yarınlar” Projesi ile çocuklara kahvaltının önemi anlatılacak.

“Kahvaltılı Sabahlar, Sağlıklı Yarınlar” Projesi kapsamında bu yıl İstanbul, Balıkesir, Denizli, Kahramanmaraş, Mardin, Nevşehir, Kars ve Bartın’dan oluşan 8 ildeki ilköğretim okullarında eğitimler düzenlenecek. Proje ile Mayıs ayının sonuna kadar 16 bin 3. ve 4. sınıf öğrencisine doğrudan ulaşılması hedefleniyor. Ayrıca her ilde ebeveynlere yönelik birer eğitim de gerçekleştirilecek.

Uzman isimler kahvaltıyı sevdirmek için kolları sıvadı

İçerik danışmanlığını Çocuk Gastroenteroloji ve Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Benal Büyükgebiz’in üstlendiği proje kapsamında; her eğitim öncesinde çocukların mevcut alışkanlıklarını ölçmek ve değerlendirmek üzere birer anket uygulanacak. Ardından kahvaltının önemi ve doğru kahvaltının nasıl olması gerektiği konuları eğlenceli bir sunum ile anlatılacak ve projeye özel hazırlanan çizgi film izletilecek. Eğitimlerin sonunda ise çocuklara bir anket daha yapılarak bilinç ve farkındalıklarındaki artış ölçülecek. Çocuklarda kahvaltının alışkanlığa dönüşmesi için ayrıca ebeveyn eğitimleri yapılarak sürdürülebilirlik sağlanması amaçlanıyor.

Çizgi filmin gücü kullanılıyor

Proje mesajlarının çocuklara etkili bir şekilde verilmesi için 9 dakikalık bir çizgi film hazırlandı. Çizgi film, düzenli kahvaltı yapmanın sağlıklı yaşam ve büyümedeki rolünü eğlenceli bir biçimde anlatıyor. Varol Yaşaroğlu yönetimindeki Graffi2000 ekibinin hazırladığı çizgi filmin ana karakteri olan Kahvaltı Nine’yi, ünlü oyuncu, aromaterapist ve girişimci Ayşe Tolga seslendirdi. Çizgi filmde, gizemli şekilde kahvaltıları yok olan bir grup çocuğun Kahvaltı Nine önderliğinde macerası anlatılıyor.

OKU ➤  Kırmızı Soğanlı Labada Salatası

Balparmak markasını bünyesinde bulunduran Altıparmak Gıda’nın Yönetim Kurulu Başkanı Özen Altıparmak, “Honeybana Balparmak ile çocuklarımızın günlük enerji ihtiyaçlarını karşılamaya katkı sağlayan balı; kahvaltıda, okulda, sokakta kısacası her yerde kolayca tüketebilecekleri şekilde kullanıma sunuyoruz. Böylece çocuklarımıza balı sevdirmeyi ve başta kahvaltıları olmak üzere hayatlarının her anında böylesi besleyici bir gıdayı tüketme alışkanlığı kazandırmayı amaçlıyoruz. Ayrıca sosyal sorumluluğunun bilincinde bir kurum olarak hareket ediyor, gerek sektörümüzün gelişimi gerekse de toplumumuzun yaşam kalitesinin artırılması yönünde birçok önemli projeyi hayata geçiriyoruz. Araştırmalara baktığımızda ne yazık ki çocuklarımızın yetersiz ve dengesiz beslendiğini görüyoruz. Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması-2010’un ön çalışma raporu ülkemizde fazla kilolu ve şişman olanların oranının 6-18 yaş aralığında ne yazık ki yüzde 22.5’e ulaştığını ortaya koyuyor. Aynı yaş aralığında obezite görülme sıklığı ise yüzde 8.2 oranında yer alıyor. Günümüzde tüm dünyanın odaklandığı obezite sorununun temeli, hareketsizlikle birlikte yetersiz ve düzensiz beslenmeye dayanıyor. Düzenli beslenmenin en önemli ayağında kuşkusuz kahvaltı yer alıyor. Biz de gıda sektörünün önemli oyuncularından biri olarak, bu olumsuz tablo karşısında çocuklarımıza düzenli kahvaltı etme alışkanlığı kazandırma hedefiyle yola çıktık. Kahvaltılı Sabahlar, Sağlıklı Yarınlar Projesi’ni hayata geçirmekten mutluluk duyuyoruz” dedi.

TOÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Uygun, projenin yürütücüsü olan TOÇEV’in çalışmaları ve projenin mekanizması ile ilgili bilgi paylaştı. Uygun, “TOÇEV olarak kurulduğumuz 1994 yılından bu yana her çocuğu birey olarak kabul edip, onların kültürlü, bilgili, uyumlu, üretken olmaları ve toplumsal hayata kazandırılmaları için hiç durmadan çalışıyoruz. Yarınlarımızı emanet edeceğimiz çocuklarımızın sağlıklı büyümeleri bizim için çok önemli. Bu nedenle Kahvaltılı Sabahlar, Sağlıklı Yarınlar projesi biçim için oldukça değerli. Projemiz kapsamında oluşturduğumuz ekibimiz 8 ilde, ilköğretim okullarını ziyaret edecek. Alanında uzman bir psikolog yönetiminde çocuklara eğitim verecek ve çizgi filmimizi izlettireceğiz. Projemiz ile Mayıs ayının sonuna kadar 16 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda ebeveynlere yönelik gerçekleştireceğimiz eğitimler de bizim için çok değerli. Çocuklara kahvaltının tocev2önemini anlatırken, annelerle de çocuklarına kahvaltıyı nasıl sevdirebileceklerine dair ipuçları paylaşacağız” diye konuştu.

OKU ➤  Zeytinli Narlı Salata

Çocuk Gastroenteroloji ve Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Benal Büyükgebiz ise “Eğitimlerimizde çocuklar önce sağlıklı beslenme hakkında bilgilendiriliyor, kahvaltının sağlıklı beslenmenin vazgeçilmez bir parçası olduğunu öğreniyor, sonra da kahvaltıda tercih edebilecekleri sağlıklı besin çeşitleri konusunda bilinçlendiriliyor.” dedi. Yeterli ve dengeli beslenmede kahvaltının rolünün altını çizen Büyükgebiz, “Bilim, düzenli kahvaltı yapmanın çocukların davranışlarını olumlu yönde etkilediğini, okulda çocukları daha başarılı yaptığını ve özellikle kilo kontrolü sağlanmasına destek olduğunu ortaya koyuyor. Kahvaltının günün en önemli öğesi olduğunu ve özellikle büyüme çağındaki çocuklarda atlanmaması gerektiğini unutmamak gerekiyor. Büyük bir emekle gerçekleştirilen bu öğretimin, çocuklarda davranış değişikliği ile sonuçlanması en önemli amacımız. Eğitim, zahmeti ve sabır isteyen bir süreçtir. Bizler sürdürdüğümüz bu dikey eğitimin yıllar sonra nice sağlıklı nesillere ulaşacağından eminiz, heyecanlıyız” diye konuştu.

Projede yer almaktan mutluluk duyduğunu belirten Ayşe Tolga, “Ayşe Tolga ile İyi Yaşam projem doğrultusunda spor, güzellik ve sağlık konularının yanı sıra beslenmeyle ilgili tavsiyelerde de bulunuyorum. İyi yaşam için doğru beslenme olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Kahvaltılı Sabahlar, Sağlıklı Yarınlar Projesi, çocukların sağlıklı büyümesinde kilit rol üstlenen kahvaltının önemini çocuklara sevdirerek anlattığı için çok önemsediğim bir proje oldu. Ayrıca kariyerimde ilk kez çizgi film seslendirmesi yaptım ve bundan büyük keyif aldım. Çocuklara bu kadar önemli bir konuda yol gösterecek bu projede yer almak benim için ayrıca bir mutluluk kaynağı” dedi.

Projenin pilot çalışmaları İstanbul’da gerçekleştirildi

Honeybana Balparmak’ın TOÇEV işbirliğinde hayata geçirdiği Kahvaltılı Sabahlar, Sağlıklı Yarınlar Projesi’nin pilot çalışmaları, Mart ayında İstanbul’da gerçekleştirildi. 2 bin öğrenciye doğrudan ulaşılan eğitimler kapsamında yapılan anketler eğitimlerin başarısını ortaya koydu.

Eğitim öncesinde yeterli ve dengeli beslenmeyle ilgili sorulara çocukların yüzde 95’i doğru cevap veremezken, eğitimler sonrasındaki yanlış cevapların oranı yüzde 9’a düştü. Çocukların yüzde 99’u eğitimler sonunda sağlıklı büyümek için dengeli beslenmeleri gerektiğini anladıklarını belirtti. Eğitimlerin sonucunda çocukların yüzde 90’ı kahvaltıda bütün besin öğelerinden (karbonhidrat, protein, yağ, su, vitamin ve mineraller, protein) aldıklarında daha sağlıklı olacaklarını paylaştı. Eğitimlere katılan çocukların yüzde 97’si sabahları kahvaltı yapmaya karar verdiklerini belirtti.

OKU ➤  Çikolata Tutkusu MiLanGo ile Kalplere Giriyor

İstanbul’daki ebeveyn eğitiminin ardından yapılan ankete göre ebeveynlerin tamamı kahvaltıda yer alması gereken besinleri öğrendiğini ve çocuklarına kahvaltıyı sevdirmek için onlarla birlikte aynı sofrada kahvaltı etmenin önemli olduğunu anladıklarını ifade ettiler.

Tavsiye

Dost sohbetinden sofralara gelen lezzet…

Dost sohbetinden sofralara gelen lezzet… Osmanlı Saray Kadayıfı, önceleri aile ve özel günlerde yapılan, daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir