Ana Sayfa » Haber Turu » Arzum OKKA Sultan Serisi Geleneksel Türk Zarafetini Türk Kahvesi İle Buluşturdu

Arzum OKKA Sultan Serisi Geleneksel Türk Zarafetini Türk Kahvesi İle Buluşturdu

Arzum-OKKA-Sultan-SerisiDünyaca ünlü ressam İsmail Acar’ın Arzum OKKA’ya özel tasarladığı Türk kahvesi fincan seti “Arzum OKKA Sultan Serisi”nin lansmanı Atelier by İsmail Acar’da gerçekleştirildi.

Lansmana ressam İsmail Acar ve Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı’nın yanı sıra Gülay Kamaz, Sitare Akdilek, Burcu Hanif, Begüm Karamahmutoğlu, Özalp-Şule Argüder, Sema Güral, Ömer – Aslıhan Abacı, Yelda İpekli gibi cemiyet, iş ve sanat dünyasının önemli isimleri katıldı. Arzum OKKA Sultan Serisi’nde bereket ve gücü temsil eden özelliğiyle geleneksel Türk zarafetinin bir sembolü olan stilize nar ve çintemani motifleri, İsmail Acar tarafından fincanlara taşındı.

Teknolojik üstünlüğü ve tasarımındaki geleneksel çizgileriyle Türk kahvesinde OKKA’lı bir fark oluşturan Arzum OKKA Türk kahvesi makinesi ve Arzum OKKA’yla hazırlanan tam kıvamında, bol köpüklü Türk kahveleri çok beğenildi. Türk kahvesi, Arzum OKKA ile Türkiye sınırlarını aştı. Sanatta Türkiye sınırlarını aşan dünyaca ünlü ressam İsmail Acar’ın Arzum OKKA’ya özel tasarladığı Türk kahvesi fincan seti “Arzum OKKA Sultan Serisi”nin lansmanı 10 Haziran Çarşamba akşamı İsmail Acar’ın Galata’daki sanat atölyesi Atelier by İsmail Acar’da gerçekleştirildi. Lansmana ressam İsmail Acar, Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı’nın yanı sıra Gülay Kamaz, Sitare Akdilek, Burcu Hanif, Begüm Karamahmutoğlu, Özalp-Şule Argüder, Sema Güral, Ömer – Aslıhan Abacı, Yelda İpekli gibi cemiyet, iş ve sanat dünyasının önemli isimleri katıldı. Ünlü piyanist Burçin Büke, piyano dinletisiyle akşama renk kattı.

Sofraların bereketi, zarafeti ve lezzeti Arzum OKKA Sultan Serisi’nde

Geleneksel ile moderni sentezleyen Arzum OKKA Türk kahvesi makinesi için özel olarak tasarlanan Sultan Serisi’nin tasarımında, ressam İsmail Acar’la çalışıldı. Arzum OKKA Sultan Serisi’nde bereket ve gücü temsil eden özelliğiyle geleneksel Türk zarafetinin bir sembolü olan stilize nar ve çintemani motifleri, İsmail Acar tarafından fincanlara taşındı. Tasarım sürecinin yaklaşık bir buçuk yıl sürdüğünü ifade eden ressam İsmail Acar “Sadece Osmanlı ya da İslam sanatlarında değil; doğu felsefesinde de çintemani motifleri güçlü anlamlar ifade eden bir semboldür. Çintemani üç daire ve dıştan içe hilaller çizen gözlerden oluşur. İç içe olan bu üç göz ‘Gönül Gözü, Akıl Gözü ve Dünya Gözünü’ simgeler. Koruyuculuğun simgesi olarak da görülen bu desen, Osmanlı’da padişahlar Arzum-OKKAtarafından gücün, kuvvetin ve zarafetin simgesi olarak da değerlendirilmiştir. Arzum OKKA Sultan Serisi için yapmış olduğumuz bu tasarımla bereket, güç ve zarafeti yeniden ön plana çıkardık. Fincanlardaki tasarım öğeleriyle sofraların bereketini, zarafetini ve lezzetini ifade eden bir çalışma yaptık. Sultan Serisi, Türk Kahvesi kültürünün yeniden bir zevke dönüştüğü, yeni bir sürecin ürünleri oldu.” dedi.

OKU ➤  Türk Kahvesine, Üstün Lezzet Ödülü Verildi

Türk kahvesine sanatsal bir dokunuş: Arzum OKKA Sultan Serisi

Türk kahvesinin dünyada hak ettiği konuma ulaşmasının; tanıtılmasından ve makineli çözümlerin yaygınlaştırılmasından geçtiğini ifade eden Arzum Elektrikli Ev Aletleri Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı “Gerek marka olarak, gerek kişisel olarak, gerekse Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği çatısı altında yaptığımız çalışmalarla, Türk kahvesinin global arenada daha fazla tanınmasını, içilmesini ve sevilmesini sağlamayı misyon edindik. Doğrudan fincana servis özelliğiyle ön plana çıkan Arzum OKKA hem geleneksel tasarım öğeleriyle, hem de gelişmiş teknolojisiyle çok beğenildi. İçinde kendine özgü ritüelleri barındıran 500 yıllık Türk kahvesi kültürünün, en temel öğelerinden biri de Türk kahvesi fincanıdır. Her kahveseverin kendine özel bir fincanı olmasından yola çıkarak, Arzum OKKA’nın da kendine özel bir fincan serisi olsun istedik. Bu noktada yollarımız İsmail Acar’la kesişti. İsmail Acar, yerelden yola çıkıp dünyaya açtığı pencere ile örnek aldığımız bir sanatçı. İsmail Acar imzasını taşıyan Arzum OKKA Sultan Serisi ile Türk kahvesi kültürüne sahip çıktığımıza ve bu kültüre katkı sağladığımıza inanıyoruz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir