Ana Sayfa » Haber Turu » Arçelik, 4 yeni laboratuvar daha açıyor

Arçelik, 4 yeni laboratuvar daha açıyor


Arçelik A.Ş.’nin, Meslek Liselerinde ‘Elektrikli Ev Aletleri Teknik Öğretim Programı’ Kapsamında Açtığı Laboratuvar Sayısı 8’e Çıktı.

Arçelik A.Ş., ‘Elektrikli Ev Aletleri Teknik Servis Programı’ kapsamında açtığı laboratuvar sayısını, 4 yeni laboratuvar ile 8’e çıkarıyor. Trabzon, İzmir ve Ankara’da laboratuvar açılışlarını gerçekleştiren Arçelik A.Ş., 10 Ekim’de Bursa’da açacağı laboratuvarla bu yıl 4 yeni sınıfı daha eğitime sunmuş olacak. Arçelik A.Ş.’nin 2011 yılında hayata geçirdiği bu program, elektrikli ev aletleri teknik servis elemanı yetiştirme alanında özel laboratuvar açılması bakımından Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor.  Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Levent Çakıroğlu meslek lisesi mezunlarına staj ve istihdamda öncelik sağladıklarını belirtirken, “Arçelik Elektrikli Ev Aletleri Dalı’nda, kendi bilgi ve teknolojilerimizi paylaşarak eğittiğimiz öğrencilerimizden, mezun olan ve bizimle çalışmayı düşünenleri öncelikle değerlendirip, iş imkanı sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

Arçelik A.Ş., Elektrikli Ev Aletleri Teknik Servis Programı – Arçelik Laboratuvarları Projesi kapsamında yeni laboratuvarlar açmaya devam ediyor. 2011 yılında ilk etapta 4 okulla başlattığı ve Türkiye’de alanında bir ilk olma özelliği taşıyan proje kapsamında 4 yeni laboratuvar daha açılıyor.

Trabzon Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, İzmir İTO Vakfı Süleyman Taştekin Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ve Ankara Abidinpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde laboratuvar açılışlarını gerçekleştiren Arçelik A.Ş., 8. laboratuvarı da Bursa Demirtaşpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde öğrencilerin eğitimine sunuyor.

Arçelik A.Ş. bu proje kapsamında ilgili okullarda elektrikli ev aletleri teknik servis dalında yeni teknolojilere dayalı ölçü aletleri ve cihazlarla donatılan laboratuvarlar kuruyor. Projenin hayata geçtiği 2011-2012 eğitim yılı itibariyle 3’ü İstanbul’da (Kartal, Beykoz ve Zeytinburnu); biri Diyarbakır’da olmak üzere 4 okulda 226 öğrenci eğitim görmeye başlamıştı. Trabzon, İzmir, Ankara ve Bursa olmak üzere 4 ilde daha açılan laboratuvarlar ile 2013 yılında 331 olan öğrenci sayısının 2014 yılında 450’ye ulaşması hedefleniyor.

OKU ➤  Zeytin Ve Zeytinyağı Sektöründe Güç Birliği

Levent Çakıroğlu: “Elektrikli Ev Aletleri Teknik Servis Dalı – Arçelik Programı Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor”

Arçelik Laboratuvarları Projesi ile ilgili konuşan Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Levent Çakıroğlu, laboratuvarlara yenilerini eklemekten dolayı duyduğu heyecan ve mutluluğu dile getirdi. Çakıroğlu, “Meslek Lisesi Memleket Meselesi Projesi, mesleki ve teknik eğitimin ülke ekonomisi açısından önemine dikkat çekmesi, kalifiye işgücünün yetiştirilmesine katkıda bulunarak gençleri mesleki eğitime özendirmesi ve bu liselerde eğitim gören gençlerimizin iş gücüne kazandırılması açısından örnek gösterilebilecek bir kamu-özel sektör işbirliği projesidir. Biz de bu proje kapsamında 2011 yılında, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü işbirliğiyle, içinde bulunduğumuz beyaz eşya ve elektronik sektörlerinde katma değer oluşturacak ‘Elektrikli Ev Aletleri Teknik Servis Programı – Arçelik Laboratuvarları Programı’nı geliştirdik. Bu program elektrikli ev aletleri teknik servis elemanı yetiştirme alanında özel laboratuvar açılması bakımından Türkiye’de bir ilk olma özelliğine sahip” dedi.

 “Günümüzde güçlü ekonominin en önemli faktörlerinden biri, yetişmiş insan gücü”

Mesleki eğitim ve istihdam konularındaki düşüncelerini paylaşan Çakıroğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Sektöründe dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olan Arçelik, Türkiye’nin en çok istihdam sağlayan ve aynı zamanda en çok engelli istihdam eden sanayi kuruluşudur. Farklı ülkelerde; çok farklı kültürlerden ve eğitim sistemlerinden yetişmiş işgücü ile çalışıyoruz. Bu pazarlardaki en önemli gözlemlerimden biri; nitelikli işgücüne sahip ülkelerin her alanda fark oluşturmasıdır. Ülkemizde de sürdürülebilir kalkınma, ulusal rekabet gücünün artırılması ve işsizlikle mücadele gibi önem taşıyan konulara çözüm bulabilmemiz, iş gücü piyasasının talep ettiği nitelik ve nicelikte işgücü yetiştirmemiz ile mümkün olacaktır. Bu projeyi; uzun vadede Türkiye’nin toplumsal ve ekonomik gelişimine katkı sağlaması açısından çok etkin ve önemli bir çalışma olarak görüyoruz.”

OKU ➤  Profilo’dan Mutfaklara Güçlü, Hızlı, Pratik Bir Yardımcı

“Sekiz okulda 331 öğrenci ve 52 öğretmen proje kapsamında eğitimlerden yararlanıyor”

Çakıroğlu, 2013 yılında Trabzon, İzmir, Ankara ve Bursa’da olmak üzere 4 okulu daha proje kapsamına dahil ettiklerini ve 2013-2014 eğitim döneminde sekiz okulda toplam 331 öğrencinin laboratuvarlarda eğitim göreceğini, 52 öğretmenin de kendilerine sağlanan hizmet içi eğitimlerden yararlanacağını söyledi. Meslek lisesi mezunlarına staj ve istihdamda öncelik sağladıklarını belirten Çakıroğlu: “Servislerimizde çalışan 5.900 teknisyenin yüzde 37’sini meslek lisesi mezunları oluşturuyor. Arçelik Elektrikli Ev Aletleri Dalı’nda, kendi bilgi ve teknolojilerimizi paylaşarak eğittiğimiz öğrencilerimizden, mezun olan ve bizimle çalışmayı düşünenleri öncelikle değerlendirip, iş imkanı sağlamaya çalışıyoruz. 2013 yılı itibariyle, İstanbul ve Diyarbakır’daki okullarımız ilk mezunlarını verdi. Bu öğrencilerin 26’sına yetkili servislerimizde istihdam sağladık” dedi.

 Elektrikli Ev Aletleri Teknik Servis Programı-Arçelik Laboratuvarları Programı Hakkında

Elektrikli Ev Aletleri Teknik Servis Programı – Arçelik Laboratuvarları Projesi 2011 yılında başlatıldı. Program, Koç Holding, Meslek Lisesi Memleket meselesi projesi kapsamında sürdürülebilir okul – işletme modelinin Türkiye’de sektöründe ilk uygulamasıdır.

Proje, öğrencilerin laboratuvarlarda öğrenecekleri bilgilerle beyaz eşya (pişirici, ısıtıcı, yıkayıcı, buzdolabı) ve klima ürün gruplarında teknisyenlik yapabilecek düzeye gelmelerini hedefliyor. Arçelik A.Ş., ayrıca yetkili servislerinin ihtiyaç duyduğu teknik servis elemanlarının bir bölümünü bu okullardan karşılamayı ve meslek liselerinin Elektrikli Ev Aletleri Teknik Servis Bölümü’ndeki öğrencilerin geniş imkanlarla ve güncel teknolojilere dayalı bilgilerle eğitim almalarını sağlayarak istihdamlarını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Okul-işletme işbirliği modelinden hareketle geliştirilen projede, okullardaki eğitim içeriğinin güncel teknolojilere uygun hale getirilmesi amacıyla, Milli Eğitim Bakanlığı ile müfredat programı hazırlanıyor; yeni teknolojilere sahip elektrikli ev aletlerinin arce2bulunduğu Arçelik laboratuvarları kurularak, hazırlanan eğitim materyalleri okullara dağıtılıyor. Arçelik, program kapsamında öğretmenler için de sektördeki yeni teknolojiler ve gelişmeleri içeren hizmet içi eğitimler düzenliyor.

OKU ➤  Lezita’dan yepyeni iki ürün:Piliç Jambon ve Sebzeli Piliç Jambon

Okullardaki öğrenci seçimi sürecinde, ‘Elektrik-Elektronik Teknolojileri’ alanından 10. sınıfı başarıyla tamamlayan öğrenciler arasından, kontenjan miktarının iki katı kadar aday, okul tarafından belirleniyor. Bu adaylar daha sonra, Arçelik A.Ş. tarafından değerlendirilerek kontenjan dahilinde programa kabul ediliyor. Seçilen öğrenciler, Arçelik Elektrikli Ev Aletleri Teknik Servis Programı kapsamındaki okullarda oluşturulan Arçelik laboratuvarlarında eğitim almaya başlıyor.

Öğrencilere aynı zamanda Arçelik yetkili servislerinde staj imkânı da sağlanıyor. Arçelik yetkili servislerinde veya Arçelik bünyesinde çalışmak isteyen öğrencilerden belli aşamaları başarıyla tamamlayan öğrencilere sertifika veriliyor.

  Proje Kapsamındaki Okullar  

  • Kartal Atalar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi (İstanbul )
  • Beykoz Barbaros Hayrettin Paşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi (İstanbul )
  • Zeytinburnu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi (İstanbul )
  • Türk Telekom Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi (Diyarbakır)
  • Trabzon Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi (Trabzon)
  • İTO Vakfı Süleyman Taştekin Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi (İzmir)
  • Abidinpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi (Ankara)
  • Demirtaşpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi (Bursa )

Tavsiye

Parmesanlı Grissini

Parmesanlı Grissini

Parmesanlı Grissini (2 Tepsi İçin)   Malzemeler: 3 su bardağı un 1 tatlı kaşığı tuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir