Ana Sayfa » Haber Turu » 20 Ülkenin En Yetenekli Genç Şefleri, İstanbul’da Yarışacak

20 Ülkenin En Yetenekli Genç Şefleri, İstanbul’da Yarışacak


Aşçılık dünyasının köklü ve saygın yarışması Chaîne des Rôtisseurs Dünya Genç Aşçılar Şampiyonası’nın 37.’si Türkiye’nin lider mutfak okulu Mutfak Sanatları Akademisi’nin ev sahipliğinde Türkiye’de gerçekleştirilecek. 20 ülkenin en başarılı 20 genç şefinin mücadele edeceği yarışmaya aşçılık dünyasının önemli isimleri de katılacak.   

Mutfak sanatları, üst segment yemek ile ilgilenen kişileri bir araya getirmeyi hedefleyen uluslararası bir gastronomik topluluk olan Chaîne des Rôtisseurs Derneği tarafından her yıl düzenlenen Chaîne des Rôtisseurs Dünya Genç Aşçılar Şampiyonası genç şefleri desteklemeyi amaçlıyor. Aşçılık dünyasının en prestijli yarışmalarından biri olan organizasyona 27 yaşını aşmamış genç şefler katılıyor.

Misyonları arasında genç şefleri uluslararası organizasyonlarda desteklemek de bulunan MSA, bu çerçevede iki yıldır yarışmanın Türkiye finalini gerçekleştiriyor. MSA’nın organizasyondaki başarısı üzerine bu yıl 37’incisi düzenlenecek olan yarışmanın Türkiye’de yapılmasına karar verildi.

Genç şeflerin lezzet yarışı   

2013 Chaîne des Rôtisseurs Dünya Genç Aşçılar Şampiyonası’na Avustralya, Avusturya, Belçika, Kanada, Finlandiya, Fransa, Almanya, Macaristan, Hindistan, İsrail, Japonya, Malezya, Norveç, Portekiz, Güney Afrika, İsveç, İsviçre, İngiltere, ABD ve Türkiye’den 20 şef katılacak. Türkiye’yi, Mayıs ayında yine MSA’da gerçekleştirilen Türkiye finalinde birinci olan Le Meridien Hotel İstanbul’un aşçısı Yusuf Kızılırmak temsil edecek.

Yarışmada değerlendirmeyi  Heinz Hoffman (ABD), Daniel Hiltbrunner (Abu Dhabi), Rudolf G.P.M. Van Nunen (Türkiye), Letitia Cathleen Prisloo (Güney Afrika), Karl Guggenmos (ABD),Martti Ilmari Lehtinen (Finlandiya) ve Gottfried Menge’nin (İsviçre) yer aldığı 7 kişilik jüri yapacak. Yarışma Komitesi ise Başkan David Tetrault (Kanada) ve üyeler Klaus Tritschler (Almanya), Üye Mohammed Hammam (Türkiye), Eric Ruppen (Türkiye), Lois Gilbert (Rusya), Takashi Murakami (Kanada), MSA Yönetici Eğitmen Şefi Cem Erol’dan oluşuyor. Chaîne des Rôtisseurs Derneği’nin başkan ve üyeleri de organizasyon için İstanbul’da olacak.

OKU ➤  Ramazan sofralarının lezzeti: Lezita Lezzeti Âlâ Bütün Piliç

MSA, mükemmel organizasyon için çalışıyor

MSA, Türkiye’yi gastronomi dünyasının ilgi odağı haline getirecek olan organizasyonun başarılı geçmesi için en kaliteli mutfaklar ve
malzemeleri sağlamak, konukları en iyi şekilde ağırlamak için sponsorlarla birlikte hazırlıklarını sürdürüyor.

3-8 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan organizasyonda finalde yarışan şeflere verilecek olan malzeme sepeti (black box) ve MSA’da yapılacak özel akşam yemeği Metro Toptancı Market sahipliğinde desteklenirken, tüm organizasyonun ve yarışmanın final etabının resmi endüstriyel mutfak sponsorluğunu Electrolux üstleniyor.

Organizasyona lojistik, konaklama, tanıtım gibi başlıklarda destek veren diğer markalar ise yiyecek-içecek sektörünün önemli markaları:  BTA, Kahve dünyası, Keskinoğlu, Mey, Movenpick Hotel İstanbul, Paşabahçe ve Plan Tours.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir