Ana Sayfa » Sağlık » 100 gr Poğaça, Protein Ve Biotin İçeriyor

100 gr Poğaça, Protein Ve Biotin İçeriyor

yuvaBeslenme Uzmanı Diyetisyen Banu Topalakçı, evde maya, tam buğday unu, yulaf ve taze otu gibi sağlıklı içeriklerle yapılan 100 gr poğaçanın doğru miktarlarda tüketildiğinde adeta vitamin deposu olduğunu kaydediyor. Topalakçı’nın besin analizine göre, 100 gr. poğaça; enerjinin % 16’sını,  proteinin % 12’sini, E vitamininin % 16’sını, B3 vitamininin % 7’sini, Biotin’in % 5’ini karşılıyor

Beslenme Uzmanı Diyetisyen Banu Topalakçı, evde sağlıklı içeriklerle hazırlanan ve doğru miktarlarda tüketilen poğaçaların, vitamin yönünden oldukça zengin olduğunu belirtiyor. Topalakçı’nın güncel besin analizine göre, yetişkin kadın ve erkeğin ortalama günlük gereksinmeleri düşünüldüğünde; 100 gr. poğaça; enerjinin % 16’sını,  proteinin % 12’sini, E vitamininin % 16’sını, B3 (niasin) vitamininin % 7’sini, Biotin’in % 5’ini karşılıyor.

Burada en dikkat çekici nokta E vitamini olduğunu kaydeden Banu Topalakçı, “Bir antioksidan olarak E vitamini hücrelerinizi oksidasyona (paslanmaya) karşı koruyarak, kanser, kalp hastalıkları ve diğer sağlık sorunlarının önlenmesinde yardımcıdır. Hücre çoğalmasına yardım eder. Göz, kalp, karaciğer, saç ve tırnak sağlığımız için önemli bir elementtir. Aynı şekilde poğaçanın içerdiği biotin; saç dökülmeleri, cilt problemleri ve tırnak kırılmalarına karşı koruyucudur. Yine aynı şekilde içerdiği B grubu vitaminleri stres azaltıcı ve yara iyileşmeleriniz hızlandırıcı etkileri ile bilinmektedir” açıklamasını yapıyor.

Poğaça karışımı ile evde hazırlamak çok kolay

Sofraları renklendirmek amacıyla, evde yapılmış sağlıklı bir poğaça ile farklı bir kahvaltı alternatifi ya da ara öğün hazırlanabileceğini belirten Topalakçı, “Poğaça, yanında tüketeceğiniz söğüş sebzeler ve 1 meyve ile birlikte sağlıklı bir içerik olacaktır. Poğaçaları daha da sağlıklı hazırlamak için, tam buğday unu, yulaf ve taze ot gibi sağlıklı içeriklerden de yararlanabilirsiniz” dedi.

Evde poğaça hazırlamanın da artık çok kolay olduğunu hatırlatan Topalakçı, “Örneğin poğaça yaparken her seferinde aynı hamur kıvamını tutturmakta zorluk yaşayan ev hanımlarına kulak veren Yuva markası, Türkiye’de bir ilk olan ‘Yuva Poğaça Karışımı’ ile bu sorunu tamamen ortadan kaldırıyor. Böylece ev hanımları, hem pastane poğaçalarını aratmayan yumuşaklık ve lezzeti pratik şekilde yakalayabiliyor hem de hamurda her seferinde aynı kaliteye ulaşma avantajına sahip oluyor” diye konuştu.

OKU ➤  Pakmaya "Mutfağın Yıldızı" reklam kampanyası ekranlarda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir