Ana Sayfa » Tarifler » Ekmekle ilgili tüm gerçekler işte bu kitapta!

Ekmekle ilgili tüm gerçekler işte bu kitapta!

Bu kitapla birlikte ekmeğe bakışınız değişecek. Gerçeği keşfedecek, hakiki tam un, doğal ekşi maya ile yapılan sağlıklı ekmeğin farkına varacaksınız. Ve yıllardır yediğimiz o beyazlatılmış ekmeklerin ‘sahte’ olduğunu öğreneceksiniz.

Ekmek… Türk insanının en çok tükettiği ve üzerinde en çok tartışılan gıda. Tartışma, “Ekmek sağlıklı mı, sağlıksız mı?” sorusuyla başlıyor. “Buğdayı doğal mı hibrit mi, unu rafine mi taş değirmen mi, ekşi mayalı mı yoksa katkı maddeleriyle şişirilmiş mi?” sorularıyla devam ediyor. Fırından yeni çıkmış Gerçek Ekmek kitabıysa “İşte en sağlıklı gerçek ekmekler böyle yapılır” diyerek tartışmaya son veriyor!

Emine Şahin, yıllarca ekmek hammaddeleri ve üretimi üzerine araştırmalar yapmış. Gerçek ekmeğin peşine düşerek İtalya’dan Kanada’ya, Letonya’dan Finlandiya’ya, Yemen’den Suudi Arabistan’a diyar diyar ekmek fırınlarını gezmiş. Bilgiler, reçeteler toplamış. Öğrendiklerini ve gördüklerini Gerçek Ekmek okuyucuları ile paylaşıyor.

Bu kitapla birlikte ekmeğe bakışınız değişecek. Gerçek ekmeğin ne olduğunu, nasıl yapıldığını, sağlıklı bir diyette ne anlam ifade ettiğini, ‘mış gibi ekmek’lerden hangi noktalarda ayrıldığını öğreneceksiniz. Ekmek dostu şehirlerdeki ustalar tecrübelerini ve özel sırlarını sizinle paylaşacak. En önemlisi, evde hiç zorlanmadan uygulayabileceğiniz, birbirinden lezzetli ekmek tariflerine sahip olacaksınız.

Kitap hangi bölümlerden oluşuyor?

 1. Geçmişten Günümüze Ekmeğin Serüveni
 2. Ekmeği Oluşturan Ana Bileşenler
 • Ekmekçilikte Kullanılan Un Çeşitleri
 • Ekmek Yapımında Kullanılan Enzimler, Malt ve Bileşenler
 • İsteğe Bağlı Olarak İlave Edilebilen Bileşenler
 1. Gerçek Gıdadan Gerçek Ekmeğe
 • Gerçek Gıda
 • Gerçek Ekmek
 • Ekşi Hamur Mayasıyla Pişirilen Ekmek
 1. Ekşi Hamur ve İntolerans Hastalıkları
 2. Ekmek Dostları
 • Uzaklardaki Ekmek Dostları
 • Türkiye’deki Ekmek Dostları
 1. Ekmekle Terapi
 2. Ekmek Tarifleri
 • Ekşi Maya
 • Geleneksel Ekşi Mayalı Ekmek
 • Baget
 • Altamura Ekmeği
 • Focaccia
 • Ciabatta
 • Üzümlü Findikli Ekmek
 • Klasik Tam Tane Çavdar Ekmeği
 • Biberiyeli Çubuklar

Emine Şahin kimdir?

1968 yılında İstanbul’da doğdu. 1993 yılında Marmara Üniversitesi Kimya Bölümü’nden mezun oldu. 1998 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden yüksek lisansını aldı. 18 yılı aşkın süredir ilgi alanları olan gıda kimyası, ekmek bilimi, artisan ekmekçilik, fonksiyonel ve geleneksel gıdalar, organik tarım ve organik ürünler, yerel beslenme ve sağlığa etkisi, doğal tedavi yöntemleri konularındaki araştırmalarını yurtiçi ve yurtdışına geziler yaparak, eğitim ve seminer programlarına katılarak sürdürmektedir.

Kitaptan bir reçete

Klasik Tam Tane Çavdar Ekmeği (Bu ekmek, güzel kokulu ve çok sıkı dokulu oluyor.)

Malzemeler:

Birinci adımda:

45 gr ekşi maya

50 ml su

50 gr çavdar unu

İkinci adımda:

125 gr ekşi mayalı hamur

350 ml sıcak su

500 gr çavdar unu

120 gr un

20 gr kaya tuzu

Hazırlanışı:

Birinci adımdaki malzemelerle ekşi mayamızı tazeliyoruz. 45 gr ekşi maya, 50 ml su ve 50 gr çavdar ununu karıştırıp mayalı hamuru keten bir beze sararak 8 saatlik büyüme uykusuna yatırın. Büyüyen mayalı hamurdan 125 gr alın (kalan kısmını cam bir kavanozda buzdolabına kaldırın). Üzerine 350 ml sıcak su, 500 gr çavdar unu, 120 gr un ve 20 gr tuz ilave edip yoğurun. Ele yapışmayan, ancak diğer ekmek hamurlarından biraz daha sert bir hamur elde edeceksiniz. Bunu keten bir beze sarıp 30 dakika kadar dinlendirin. Daha sonra dinlenmiş hamuru 10 dakika kadar tahta bir zeminde yoğurun. Yoğurduktan sonra oval bir şekil verip üzerini bezle örtün. 3-4 saat kadar dinlendirin. Bu zaman zarfında hacmi iki katına ulaşıyor. Mayalanma bitmeden yarım saat önce fırını pişirme işlemi için hazırlayın. Fırınınızı 200°C’de, fırın taşı ya da beni kullandığım gibi güveç tepsisi ile birlikte 30 dakika boyunca ısıtın. Isınmış fırına ekmek hamurlarınızı hassas bir şekilde yerleştirip ilk 15 dakika boyunca 200°C’de, sonraki 35 dakika boyunca 170°C’de pişirin.

#ekmek #gerçekekmek #evdekolayekmekyapımı #evdeekmekyapımı #evdeyemekzevki #evdekaltürkiye #koronavirüs #covid19 #yazareminaşahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir