Ana Sayfa » Foto Galeri » İlginç Yemek Geleneklerimiz ve Sebepleri
İlginç Yemek Geleneklerimiz ve Sebepleri

İlginç Yemek Geleneklerimiz ve Sebepleri

İlginç Yemek Geleneklerimiz ve Sebepleri
1 (20%) 1 Oy
       

İlginç Yemek Geleneklerimiz ve Sebepleri

Nikah keki de olabilirdi: Nikah şekeri nasıl ortaya çıktı?

Bademle simgeleşen ama günümüzde çok çeşitli örneklerini gördüğümüz nikah şekeri, sevdiklerimizin en mutlu günlerine dair anıyı evlerimize taşıyabilmemiz açısından minnoş bir fikir. Peki bu minnak tatlılık nasıl ortaya çıktı dersiniz? Bir rivayete göre Japonya ve Çin arasında süregelen bir savaşta ortaya çıktı. Savaş olmasını istemeyen Budist rahipler askerlere şeker dağıtarak olası savaşı engellemekle kalmadılar, aradaki muhabbeti artırıp arkadaşlıklar ve hatta evliliklere yardımcı oldular.
Orta Doğu ülkelerinde ise badem sunma geleneği nikah şekerinin öncüsü oldu. 5 adet badem, zarif ve özel bir kumaşın içine sarılarak gelin tarafından misafirlere hediye edilir. Bu 5 badem doğurganlık, uzun ömürlülük, zenginlik, refah, sağlık ve mutluluğu temsil eder. Badem ve şeker kombinasyonu ise evlilikteki acı tatlılığı anlatmak için iyi bir örnektir.

Tavsiye

Kuru Üzümlü ve Peksimetli Salata

Puan ver Yapım: İnci BAK –  Fotoğraflar: Özgür BAKIR (4 Kişilik) Malzemeler: 4-5 adet domates …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz